امروز می خواهیم به شما آموزش ثبت سیات جدیدتان را در Google Search Console آموزش دهیم ، پس با ما تا انتهای این آموزش همراه باشید.

برای ثبت وبسایت خود به آدرس Google Search Console بروید . برای ثبت سایت خود نیاز به یک حساب کاربری گوگل دارید. اگر شما حساب کاربری در گوگل نداشته باشید می توانید از این لینک اقدام به ساخت حساب کاربری کنید.

Google Search Console

 

پس از وارد شدن به صفحه بالا روی گزینه sign in to search console کلیک کنید.

Google Search Console2

 

در مرحله بعد صفحه ی بالا برایتان نمایش داده می شود. روی دکمه Start now کلیک کنید.

Google Search Console3

 

در مرحله ی بعد در قسمت Domain دامنه خود را وارد کرده و بر روی CONTINUE کلیک کنید.

Google Search Console5

 

موقع وارد کردن آدرس سایت‌تان باید توجه داشته باشید که yoursite.ir با www.yoursite.ir یکی نیستند. بنابراین باید یکبار برای همیشه تصمیم بگیرید که در آدرس تمامی صفحات سایت‌تان یا باید از www استفاده کنید یا نکنید. اینکه کدام گزینه از نظر سئو و پارامترهای دیگر بهتر است، من هیچ ایده‌ای ندارم. هیچ شواهدی هم درباره برتری یک گزینه نسبت به گزینه وجود ندارد. پس دست شما در انتخاب کاملن باز است و می‌توانید تنها با در نظر گرفتن زیباییِ ساختاری و به خاطر سپاریِ آسان دامنه، آدرس سایت‌تان را انتخاب کنید.

این قانون درباره استفاده از HTTPS یا بدون آن هم کاملن صدق می‌کند. با این تفاوت که به کار بردن HTTPS در آدرس سایت هم از نظر سئویی به نفع شما خواهد بود و هم اعتماد کاربران‌تان را می‌توانید جلب کنید.

4. بعد از نوشتن دامنه سایت خود روی دکمه ADD PROPERTY کلیک کنید، حال صفحه تایید وبسایت ظاهر می‌شود. تایید سایت به این علت می‌باشد که گوگل وبمستر تولز مطمئن شود شما مدیر وبسایت وارد شده می‌باشید. همچنین بعدها به دلیل ارائه بعضی از خدمات که در آینده توضیحات کاملی ارائه خواهیم کرد این تاییدیه لازم و ضروری می‌باشد. نحوه تایید کردن سایت دارای چند گزینه می‌باشد که می‌توانیم هر یک از آن‌ها را که مایل بودیم انتخاب و ادامه دهیم.

در اینجا ابتدا مرسوم‌ترین نوع تایید را توضیح می‌دهم؛ پس بر روی لینک  this HTML verification file که در تصویر زیر، گزینه شماره یک می‌باشد کلیک کنید. با کلیک بر روی این لینک یک فایل کوچک HTML برای شما دانلود خواهد شد. آن را در کامپیوتر خود ذخیره نمایید.

5. به قسمت Cpanel و یا مدیریت هاست دامنه خود رجوع کنید و بعد از وارد شدن با نام کاربری خود، فایل HTML دانلود شده را در ریشۀ هاست خود آپلود نمایید. (دایرکتوری ریشه هاست شما همان public_html و یا www در سی پنل می‌باشد.) بعد از آپلود موفقیت آمیز فایل بر روی لینک کلیک نمایید تا کنسول گوگل از آپلود فایلی که در اختیارتان گذاشته بود مطمئن گردد. اکنون برروی دکمه Verify  کلیک نمایید:

این دستورالعمل یکی از رایج‌ترین مراحل ثبت سایت می‌باشد. شما می‌توانید در قسمت Other verification methods سایر روش‌های تایید مدیریت سایت را استفاده کنید. در زیر به تشریح گزینه‌های موجود می‌پردازیم:

HTML Tag: با کلیک بر روی این گزینه، قسمت مربوطه باز می‌شود که حاوی یک کد HTML می‌باشد. شما باید این کد را کپی کرده و در داخل فایل قالب یا Index و در قسمت بخش <Head> سایت خود وارد نمایید. بعد از وارد نمودن کد دکمه Verify را برای ثبت سایت کلیک کنید. البته توجه داشته باشید زمانی که سایت شما توسط کنسول جستجو گوگل تایید شد، کد تایید را از سایت خود حذف نکنید! اگر کد مورد نظر حذف شود، تایید سایت شما نیز باطل می شود.

Domain name provider: با انتخاب این گزینه شما می‌توانید از لیست کشویی نمایان شده ارائه دهنده نام دامنه‌تان را انتخاب نمایید و از این طریق اقدام به تایید سایت خود کنید. متاسفانه در این لیست گوگل وبمستر تولز، نام ارائه دهنده‌های داخلی ایران موجود نمی‌باشند. در نتیجه ما قادر به ثبت سایت خود به‌وسیله این گزینه را نداریم.

Google Analytics: با این گزینه می‌توانیم سایت خود را با استفاده از اکانت خود در گوگل آنالیتیکس ثبت کنیم. اگر دارای اکانت گوگل آنالیتیکس می‌باشید از این راه می‌توانید اقدام به ثبت سایت خود در کنسول جستحوی گوگل نمایید. درباره ابزار تحلیل‌گر شرکت گوگل آنالیتیکس بصورت مفصل توضیحات کاملی ارائه داده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *