[vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”appear”]

SEO و SEM: درک تفاوت و قدرت آنها

محیط آنلاین امکانات زیادی برای تبلیغات و دریافت ترافیک ارائه می کند. تمام تکنیک ها و روش های مختلف در چارچوب دیجیتال مارکتینگ قرار می گیرند. روش های تبلیغاتی مختلفی در حوزه ی  دیجیتال مارکتینگ وجود دارد، به همین دلیل است که هماهنگی و سازگاری با این وضعیت برای افرادی که تازه وارد کار شده اند، دشوار است.

در استفاده از اینترنت موتورهای جستجو برای اکثر کاربران  نقطه ی شروع هستند و این باعث می شود آنها بزرگترین تامین کننده ی ترافیک باشند. حال طبیعی است که اکثر شرکت ها بخواهند به این ترافیک دست پیدا کرده و مشتریان جدیدی را جذب کنند.

هر دو SEO و SEM برای کمک به کسب و کار ها در نظر گرفته شده اند تا بتوانند سهمی از ترافیک موتورهای جستجو را به خود اختصاص دهند، اما تفاوت بین آنها چیست؟ این همان چیزی است که ما تلاش میکنیم تا در این مقاله برخی از نکات مربوطه را بیان کنیم![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”appear”]SEM شامل SEO است

SEO و SEM

SEM (بازاریابی موتور جستجو) شامل تمام رویکردهای مشروع برای دریافت ترافیک از طریق موتورهای جست و جو در وب سایت شما می باشد.

سئو یکی از چیزهایی است که SEM روی آن تمرکز کرده است که خود به بهینه سازی حضور موثر وب سایت برای کسب رتبه ی بهتر در موتورهای جستجو -از طریق روش های دستکاری نشده- تمرکز دارد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”appear”]

SEO و SEM: یکی ضرورت است، دیگری نه

هرچند در بیشتر مواقع SEO به عنوان یک نوع بازاریابی در نظر گرفته می شود، اما حقیقت این است که  هر وب سایتی به این نوع بهینه سازی نیاز دارد. صرف نظر از تلاش های شما برای پیشی گرفتن وب سایتتان از دیگران، SEO بررسی می کند که وبسایت شما ایندکس شده باشد و به عنوان spam نشان داده نشود، تا افرادی که آن را جست جو می کنند بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. بهینه سازی، احتمال‌ کسب رتبه در SERP (صفحات نتایج موتور جستجو) با کلیدواژه های موردعلاقه ی شما و در نهایت دسترسی به مخاطبان موردنظرتان را بیشتر می کند.

 

SEM نیز همانند سئوعمل میکند، اما شامل استفاده از راه حل های پرداختی برای دسترسی به ترافیک موتورهای جستجو هم می باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”appear”]

SEO چیست؟ (متدولوژی SEO)

مشکل با SEO این است که هیچکس نمیتواند با آن نتیجه مطلوب را تضمین کند. الگوریتم هایی که موتورهای جستجو استفاده میکنند به طور سری نگهداری می شوند تا از دستکاری آن ها  جلوگیری شده و یکپارچگی SERP های آن ها حفظ شود. با این حال، برخی از دستورالعمل ها وجود دارند که شما می توانید در هنگام انجام SEO از آن ها تبعیت کنید. روش های پیشرفته SEO اغلب به موارد خاص و یا به سبک یک بازاریاب خاص مربوط می شوند که توسط تحقیقات و آزمایش های گسترده توسعه یافته اند.

دو دسته اساسی که برای SEO ساخته شده اند عبارتند از:

>> بهینه سازی On-Site:

 

>> بهینه سازی Off-Site:

 نکته ی اصلی SEO این است که اطلاعات کافی در مورد محتوا و پایه و اساس وب سایت را در اختیار موتورهای جستجو قرار دهید. پس از آن، موتورهای جستجو، وب سایت های خاص یا محتوای آن ها را در یک موقعیت مناسب در SERP قرار می دهند و در پرس و جوهای مرتبط رتبه بندی خواهند کرد.

 نتایج آماری دقیقا به ما نشان می دهند که چرا SEO بسیار مهم است. حداقل 75٪ از ترافیک SERP به صفحه ای اول سایت داده می شود. رتبه ی اول حدود 30٪ از ترافیک را می گیرد،دومی در حدود 15٪، سوم 9٪، و بقیه سهم بسیار کمی از ترافیک را دریافت می کنند.

https://youtu.be/gJ9Xt5PohgU?t=24

این بدان معنی است که اگر یک پرس و جوی تکراری ۱۰۰۰ بازدید کننده داشته باشد، و اگر شما رتبه اول را داشته باشید، حدود 300 بازدید کننده در وب سایت خود خواهید داشت. و این رقم بسیار بزرگ است!

ممکن است  همه اینها بسیار جالب به نظر برسد، اما شما باید بدانید که دست یابی به رتبه ی اول در هر پرسشی بسیار دشوار است و می تواند سالها طول بکشد. SEO چیزی است که باید به طور مداوم و در طول مدت زمان طولانی انجام دهید. با این حال، هنگامی که شما شروع می کنید تا به رتبه های خوب دست پیدا کنید، موقعیت شما تا زمانی که جزو نتایج مرتبط باشید، همان طور باقی خواهد ماند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”appear”]

SEM چیست؟ 

همانطور که قبلا هم تأکید داشتیم، SEM اصطلاح گسترده تری از SEO است و روش های دیگری برای به دست آوردن ترافیک موتور های جستجو دارد. شما می توانید از کانال های پرداختی منظم برای دسترسی به موتور های جست و جو اسفاده کنید. آنها بر اساس PPC (Pay Per Click) می باشند تا اطمینان حاصل شود که شرکت ها فقط برای مواردی هزینه می کنند که برای آنها ترافیک ایجاد می کند.

با این حال، PPC فقط برای SEM نمی باشند. تبلیغات فیس بوک نیز PPC هستند، اما آن ها بسیار متفاوت از بازاریابی موتورهای جستجو می باشند. تبلیغات فیس بوک برای افرادی که در حال مشاهده خوراک، پیام ها و غیره هستند، نشان داده می شوند. از سوی دیگر، تبلیغات SEM برای افرادی که یک مورد خاص را جستجو کرده اند، نمایش داده می شوند و بنابراین احتمال دارد به آنچه که تبلیغات نشان می دهند علاقه مند شوند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”appear”]

کلید واژه ها برای SEM و SEO بسیار مهم هستند

https://youtu.be/zFeOCCRpk8s

به منظور سازماندهی و اجرای یک کمپین موفق SEM، معمولا تحقیقات گسترده درباره ی کلید واژه ها ضروری است. ما می دانیم که کلمات کلیدی برای SEO اهمیت دارند اما چرا آن ها برای تبلیغات پرداختی در موتورهای جستجو نیز اهمیت دارند؟ خُب، آنها ابزار اصلی شما برای پیدا کردن پرسشهای مخاطبان مورد نظرتان می باشند.

SEO و SEM

استفاده از کلمات کلیدی در PPC بسیار مهم است و و دارای دو عامل اصلی است که باید به آن ها توجه کنید.

حجم- این نشان دهنده ی تعداد عبارات مربوط به یک کلیدواژه ی خاص در یک دوره زمانی می باشد. 

 

رقابتپذیری- این متریک نشان میدهد که چه میزان از بازاریابان در هنگام پیشنهاد یک کلید واژه ی خاص در مقابل هم قرار میگیرند.

یکی از عوامل مهم در انتخاب کلیدواژه های مورد نظر، فاکتور کلیدی است. همه کلمات کلیدی در طول سال به یک میزان جست و جو نخواهند شد. به عنوان مثال، کلمه کلیدی “هدیه ی کریسمس” در طول تابستان تعداد بسیار کمی از پرسش ها را به خود اختصاص می دهد، اما در زمستان (یا حتی پاییز)، شما می توانید از آن ترافیک چشم گیری را انتظار داشته باشید.

بنابراین، توجه داشته باشید که کدام کلمات کلیدی را انتخاب می کنید، زیرا آنها همه چیز را از ارتباط آگهی های شما و تعداد افرادی که به مشتری تبدیل مشوند گرفته تا قیمتی که برای یک کلیک هزینه می کنید، تحت تاثیر قرار می دهند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”appear”]

CPC (هزینه هر کلیک)

 ما واقعا نمی توانیم درباره SEM بحث کنیم اما موضوع قیمت را در آن لمس نکنیم. CPC یا هزینه هر کلیک عامل مهمی در این رویکرد است زیرا شما را به تعداد کلیک هایی که می توانید با بودجه ی خود دریافت کنید، محدود می کند. تعدادی از عواملی که می توانند روی CPC تاثیر بگذارند درزیر آمده است:

در این نقطه همه چیز پیچیده می شود. شما واقعا باید هنگام محاسبه ROI خود دقت کنید. اگر کلیک های شما نسبت به انتظارتان میزان تبدیل کمتری را بدست می آورند، در این صورت به از دست دادن پول ادامه خواهید داد. با این حال، تعداد کمی از مردم در بار اول درست کار کرده و نتیجه ی خوبی می گیرند. بنابراین همانند بسیاری از روش های بازاریابی، شما به آزمایش ها و تحقیقات زیادی برای پیدا کردن آنچه که مناسب وضعیت خودتان است، نیاز دارید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”appear”]

SEO در مقابل SEM: کدام یک بهتر است؟

 خُب، این بستگی دارد. من می دانم که همه به دنبال یک پاسخ درست و صریح هستند، اما همه چیز به آنچه که شما می خواهید انجام دهید و مقدار پولی که باید صرف کنید، بستگی دارد.

 SEO یک سرمایه گذاری طولانی مدت است که به طور طبیعی بر روی رساندن وب سایت شما به یک موقعیت بهتر تمرکز دارد. با این وجود، برای رسیدن به آن زمان زیادی لازم است و حتی زمان بیشتری برای به دست آوردن مزایای آن طول خواهد کشید.

 SEM به شما این امکان را می دهد که دقیقا همان ترافیکی را که در نظر دارید، به دست آورید اما این ترافیک ممکن است به قیمت ازدست دادن دست و پایتان تمام شود.

در بعضی موارد، استفاده از SEM و PPC می تواند به شما کمک کند که بهترین پرس و جوی ممکن را تعیین کنید تا به طور طبیعی و به کمک SEO ترافیک مورد نظر را بدست آورید. اگر شما در مورد تفاوت بین SEO و PPC سوال میکنید، آن موضوع یک داستان دیگر است.

اگر می خواهید که ما برنده ی مطلق را اعلام کنیم، ما مجبور هستیم با SEO کار کنیم زیرا SEO ضروری است ولی SEM یک رویکرد اختیاری است. با این حال، SEO نسبت به SEM برتر نیست؛ SEO کارهای متفاوتی را با سرعت متفاوتی انجام می دهد و این یک واقعیت انکار ناپذیر است که SEO هنوز هم یک رویکرد بازاریابی محبوب است. به این ترتیب که هر دوی آن ها در جذب  ترافیک بر موتورهای جستجو تمرکز دارند، اما اگر یکی برتر از دیگری بود، قطعا تا به امروز منسوخ شده و از کار می افتاد.

امیدواریم که توانسته باشیم با استفاده از نقاط قوت و نقاط ضعف SEO و SEM، در درک تفاوت آن ها به شما کمک کنیم. می توانید به راحتی و به طور رایگان سوالات خود را در زیر برای ما ارسال کنید. تجربه شما از SEM و SEO چگونه است؟ آیا هر دو یا فقط یکی را انجام می دهید؟

روز خوبی داشته باشید![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *