آژانس دیجیتال مارکتینگ هیواوب

چطور بک لینک بگیریم؟

چطور بک لینک بگیریم؟

فهرست مطالب

چطور بک لینک بگیریم؟

بک لینک چیست؟ فرض کنید شما یک سایت بزرگ تشکیل داده‌اید و محتواها و اطلاعات خیلی خوبی در آن قرار داده‌اید. حالا اگر بقیه سایت‌ها و بلاگ‌ها بیایند از محتویات سایت شما استفاده کنند و در پایان لینک سایت شما را در آن قرار دهند، به این اتفاق می‌گویند بک لینک. اما چگونه بک لینک بگیریم؟ یک سایت مرجع، به عنوان رفرنس بقیه سایت‌ها قرار گرفته و هر موقع از محتویات سایت مرجع استفاده کنند و سپس در پایان محتوا یا مقالات خودشان به آن سایت مرجع اشاره کنند، یعنی لینک سایت مرجع را در سایت خود قرار دهند، در نتیجه گفته می‌شود که سایت مرجع بک لینک دریافت کرده است.
این موضوع از دید موتورهای جستجو بسیار اهمیت دارد و سئوی سایت را افزایش می دهد. اگر مشاهده کنند که مثلا سایت A دارای محتویات غنی است و بقیه سایت‌ها دارند از این منبع، رفرنس می‌گیرند در نتیجه رتبه سایت A  بهبود پیدا می‌کند و در موتورهای جست‌وجو بالاتر قرار می‌گیرد.

چه چیزی کیفیت بک لینک را تعیین می‌کند؟

 

به‌طورکلی، یک بک لینک باکیفیت دارای مشخصه‌های زیر است:

  • لینک فالو (dofollow) باشد و نه nofollow؛
  • در میان محتوای سایت منبع قرار داده شده باشد؛
  • انکر تکست (anchor text) یا متن لینک کاملاً طبیعی به نظر برسد.

چه سایتی برای گرفتن بک لینک مناسب است؟

 

وب‌سایتی که:

  • با محتوای لینک مرتبط باشد؛
  • اعتبار بالایی داشته باشد.

چگونه برای وبسایت خود بک‌ لینک‌های باکیفیت و قوی بگیریم؟

 

1- لینک دادن به دیگران

قرار دادن لینک‌ها در محتوای خود به سایت‌های مرتبط دیگر می‌تواند منجر به عمل متقابل (تبادل لینک) شود. به عنوان مثال، افرادی که از طریق ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس نظارت می‌کنند می‌توانند ببینند چگونه ترافیک به صفحات آنها هدایت می شود. لازم به ذکر است بک لینک گرفتن از وبسایت‌ هایی که دارای رتبه بالایی هستند ارزش دارد، بنابراین سعی کنید محتوای عالی و باکیفیتی در وبسایت خود تولید کنید. نکته دیگر که باید توجه شود این است که سعی کنید از وبسایت‌های مرتبط با حوزه کسب و کار خود لینک بگیرید، به این دلیل که خوانندگان هر دو یکسان هستند، احتمال بیشتری دارد به وبسایت شما نگاهی بیاندازند.

 

2- ایجاد پست‌های مهمان

نوشتن پست‌های مهمان بر روی وبلاگ که مرتبط با حوزه کسب و کار شما باشد، می تواند به سادگی لینک‌های باکیفتی ایجاد کند. بنابراین شما باید بتوانید با استفاده از استراتژی خاص، مالکان وبسایت‌ های مرتبط با حوزه کسب و کار خود را قانع کنید که بتوانید حداقل یک پست در وبسایت آنها قرار داده و سپس شروع به لینک‌ سازی و گرفتن لینک در داخل آن کنید. اما باید دقت کنید صاحب سایت لینک شما را nofollow نکند تا بی‌ارزش شود. البته لازم به ذکر است که برخی متخصصان سئو می‌گویند که پست‌های مهمان مانند گذشته ارزش زیادی را ندارند و حتی باعث جریمه شدن وبسایت می‌شود.

 

3- کمک بخشی و مفید بودن انجمن‌ها

انجمن‌هایی که مرتبط با حوزه کسب و کاری شما هستند می‌توانند در هنگام ایجاد بک‌ لینک‌ های سئو مفید باشند. این امر بخصوص هنگامی که شما بسیار مفید و کمک کننده بر روی آن سایت‌ها هستید صادق است. این کار نه تنها باعث ایجاد لینک به دامنه شما می شود، بلکه می‌تواند اعتبار شما را به عنوان فرد حرفه‌ای در صورتی که به افراد در انجمن‌ها کمک کنید، افزایش دهد. بنابراین می‌توانید با قرار دادن پست‌ها و مطالب مربوط به وبسایت خود بک لینک مناسبی بگیرید. سایت‌های پرسش و پاسخ، همچنین می‌توانند یک تجربه مشابهی در زمان کمک به افراد در رفع اشکال‌شان فراهم کنند. این امر ممکن است چند ساعت در هفته ارزش داشته باشد تا سوالات آنها را بررسی اجمالی کنید و تخصص خود را به افرادی که نیازمند هستند، ارائه دهید

 

4- اظهار نظر در وبلاگ‌ها و پاسخ به سؤالات

یکی دیگر از روش‌های گرفتن بک‌ لینک این است که با مطالعه پست‌های مرتبط با کسب و کار خود، نظر خود را به طور کاملا علمی و دقیق بیان کنید و در صورت لزوم لینک وبسایت خود را قرار دهید. اما باید بدانید که نظرات No-follow بی‌فایده برای ساخت بک‌ لینک می باشد و نظرات Do-follow بهترین هستند. همچنین می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی، انجمن‌ها و گروه‌های مرتبط پاسخ به سؤالات دهید و برای ارائه یک منبع به پاسخ خود، لینک وبسایت‌تان را بدهید.

 

5- ساختن اینفوگرافیک و تصویر

داده اینفوگرافیک یک فرمت رایج برای به اشتراک گذاری اطلاعات هستند. با ساختن آن، می‌توانید آن را در میان بسیاری از وبسایت‌ها به اشتراک بگذارید. برخی افراد فکر می‌کنند تصاویر در متن اثری ندارند اما باید بدانید که برخی افراد بصری هستند و فقط تصاویر را می‌بینند. با ایجاد تصاویر منحصر به فرد می‌توانید به غیر از درج کردن لینک سایت در عکس، لینک‌سازی خفیفی ایجاد کنید. شما همچنین می‌توانید با صاحبان سایت تماس بگیرید و عکس خود را به عنوان یک پست مهمان ارائه دهید که بسیاری از آنها ممکن است موافقت کنند. علاوه بر این، ارسال یکی از این تصاویر به سایت شما نیز می‌تواند بر روی Google Images به نمایش گذاشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *