آژانس دیجیتال مارکتینگ هیواوب

طراحی سایت ریسپانسیو چیست و چه اهمیتی دارد؟

responsive-site-design

فهرست مطالب

قبل از اینکه بحث در مورد طراحی سایت ریسپانسیو را شروع کنیم، به این سوال جواب دهید: شما برای جستجو در سایت‌ها، موضوعات مختلف یا خرید اینترنتی بیشتر از تلفن همراهتان استفاده می‌کنید یا کامپیوتر؟ احتمالا جواب شما گزینۀ اول یعنی جستجو با استفاده از موبایل است. این را از روی اطلاعات و آمار وب‌سایت خودمان با استفاده از ابزارهای گوگل می‌گوییم. این نتیجه، برای عمدۀ سایت‌ها وجود دارد!

به این ترتیب، داشتن یک وب سایت ریسپانسیو responsive که نمایش آن، در همۀ دستگاه‌ها یکسان باشد، به یکی از ضرورت‌های طراحی سایت تبدیل شد.

اگر شما هم به‌دنبال داشتن یک وب‌سایت ریسپانسیو هستید، این مقاله به همۀ سوالات شما جواب داده و شما را یک گام تا داشتن یک سایت حرفه‌ای نزدیک می‌کند. در این مقاله به شما می‌گوییم سایت ریسپانسیو چیست؟ چه اهمیتی دارد؟ همچنین راهکارهای عملی برای بررسی ریسپانسیو بودن یک وب‌سایت در اختیار شما قرار می‌دهیم. اگر تا انتها همراه ما باشید، یک پیشنهاد عالی نیز برای شما آماده کرده‌ایم.

 

طراحی ریسپانسیو چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو چیست

 

سایت واکنش‌گرا (Responsive) به سایتی گفته می‌شود که متناسب با سایز مرورگر کاربران تغییر کند! به عنوان مثال اگر کاربری با لپ‌تاپ وارد سایت می‌شود، سایت متناسب با سایز صفحه نمایش لپ‌تاپ تغییر کند. از طرف دیگر اگر کاربر با موبایل از یک سایت بازدید می‌کند، آن سایت باید متناسب با سایز صفحه نمایش موبایل تغییر کند. طراحی سایت ریسپانسیو به کاربران کمک می‌کند تا هنگام خواندن محتوای یک سایت نیازی به زوم کردن نداشته باشند و آن سایت متناسب با سایز صفحه نمایش، خودش تنظیم شود.

در هنگام طراحی سایت ریسپانسیو باید توجه داشته باشید که برخی از عناصر باید حذف شوند! در واقع کاربری که با موبایل وارد سایت می‌شود، نیازی به دیدن تمام بخش‌های سایت ندارد. بنابراین بهتر است بخش‌های اضافی سایت که اهمیت زیادی برای کاربران موبایل ندارد، حذف شود.

 

چرا طراحی سایت ریسپانسیو اهمیت زیادی دارد؟

 

طراحی سایت ریسپانسیو زمان و هزینه بیشتری نیاز دارد و باید دلایل قانع کننده‌ای برای این دو مورد وجود داشته باشد. ما در این بخش به بررسی چند دلیل مهم برای طراحی سایت ریسپانسیو می‌پردازیم:

 

1.نمایش درست سایت به تمام کاربران

 

اولین و مهم‌ترین دلیل برای طراحی سایت ریسپانسیو، نمایش درست سایت به تمام کاربران است. هر کاربر موبایل یا کامپیوتر شخصی خود را دارد و قطعاً سایز صفحه نمایش آن با کاربران دیگر متفاوت است! طراحی سایت ریسپانسیو به شما کمک می‌کند تا سایت خود را به تمام کاربران به درستی نمایش دهید.

 

2.کاهش هزینه‌های طراحی قالب جداگانه

 

در گذشته مدیران سایت‌ها برای آن که سایت خود را به درستی به تمام کاربر نمایش دهند، قالب‌های جداگانه برای دستگاه‌های مختلف طراحی می‌کردند. این کار نه تنها هزینه و زمان بسیار زیادی نیاز داشت، بلکه گاهی اوقات هم نمایش آن درست نبود! در واقع شما باید هزینه زیادی را متحمل شوید و این در حالی است نمایش سایت در همه دستگاه‌های جانبی هم به درستی انجام نمی‌شود. طراحی ریسپانسیو سایت جایگزینی برای طراحی قالب‌های جداگانه برای دستگاه‌های مختلف است که نه تنها هزینه بسیار کمتری دارد، بلکه در تمام دستگاه‌های کاربران هم به درستی نمایش داده می‌شود.

 

3.افزایش فروش محصولات

 

با استفاده سایت از طراحی واکنش‌گرا، مخاطبان با هرنوع وسیله کاربری، به‌راحتی می‌توانند اطلاعات محصول را ببینند و فرم سفارش را پر کنند. بنابراین طراحی رسپانسیو سایت به افزایش فروش محصولات و خدمات کمک قابل‌توجهی می‌کند.

 

4.بهبود سئوسایت

 

گوگل از منابع بسیار مهم برای جذب مخاطب است و طراحی ریسپانسیو سایت از فاکتورهای بسیار مهم سئو برای افزایش رتبه سایت در گوگل است. موتور جست‌وجوی گوگل به وب‌سایت‌هایی که برای کاربران خود ارزش قائل شده و برای راحتی آن‌ها طراحی مناسبی دارند، بیشتر توجه می‌کنند. بنابراین شانس شما برای قرار گرفتن در نتایج اولیه جست‌وجو بیشتر می‌شود. اگر شما نتوانید سایت را ریسپانسیو کنید، شانسی برای جذب مخاطب ندارید و به‌زودی از صحنه رقابت حذف می‌شوید.

 

آیا طراحی ریسپانسیو معایبی هم دارد؟

 

طراحی ریسپانسیو هم مانند هر چیز دیگری، معایبی هم دارد اما با توجه به این که طراحی ریسپانسیو از نظر تجربه کاربری و سئو اهمیت زیادی دارد، به یک ضرورت تبدیل شده است. دو مورد از مهم‌ترین معایب طراحی ریسپانسیو عبارتند از:

 

1.طراحی سایت ریسپانسیو تاثیری در افزایش سرعت بارگذاری ندارد!

 

برخی از کاربران به اشتباه فکر می‌کنند که طراحی سایت ریسپانسیو باعث افزایش سرعت بارگذاری سایت می‌شود! این مسئله اشتباه است؛ طراحی سایت واکنش‌گرا هیچ تاثیر مثبتی در افزایش سرعت بارگذاری سایت ندارد و نمی‌توان آن را یک مزیت دانست. در واقع طراحی سایت ریسپانسیو یک مزیت نیست اما اگر از آن استفاده نکنید، سایت شما با عیب بزرگی روبرو است.

 

2.برخی از مرورگرهای کاربران طراحی ریسپانسیو را به درستی نمایش نمی‌دهند!

 

یکی دیگر از مسائل بسیار مهم در طراحی ریسپانسیو، این است که از دستورالعمل‌های CSS به نام مدیاکوئری استفاده می‌شود. این تکنولوژی تقریباً جدیدی است که برخی از مرورگرهای کاربران از آن پشتیبانی نمی‌کنند. البته اکثر کاربران از مرورگرهای محبوب نظیر گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس استفاده می‌کنند که در نهایت برای تعداد بسیار زیادی از کاربران به درستی نمایش داده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *