آژانس دیجیتال مارکتینگ هیواوب

لینک های فالو و نوفالو

4.5

فهرست مطالب

برای درک بهتر تفاوت لینک فالو و نوفالو بهتر است ابتدا کمی به عقب‌تر برگردیم! به خود ‌لینک‌ها. همانطور که می‌دانید لینک‌‌‌‌‌ها در سئو بسیار حائز اهمیت هستند. دریافت بک‌لینک با کیفیت می‌تواند اعتبار سئو وب‌سایت شما را بالا ببرد. بک‌لینک به همان لینک‌های دریافتی گفته می‌شود که وب‌سایت شما از یک وب‌سایت دیگر دریافت می‌کند. زمانی که شما یک بک‌لینک دریافت می‌کنید، این موضوع به گوگل می‌فهماند که وب‌سایت لینک دهنده، سایت شما را مورد تایید خود قرار داده است. در واقع بخشی از اعتبار آن وب‌سایت به سایت شما می‌رسد.

خب احتمالاً برای شما هم بحث دریافت بک‌لینک هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد. اما قبل از انجام هر کاری برای دریافت بک‌لینک یا لینک سازی بهتر است با انواع لینک آشنا شوید و به دقت نکات مهم مربوط به لینک‌سازی را مطالعه کنید.

به طور کلی لینک‌ها به دو دسته‌ی فالو (dofollow) و نوفالو (nofollow) می‌شوند که تفاوت‌هایی هم باهم دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست؟

این دو نوع بک لینک در ظاهر هیچ فرقی ندارند. در حقیقت تفاوت این ها در کد اچ تی ام ال – html این دو نوع بک لینک است . اگر به سورس این دو بک لینک نگاهی بیندازید مشاهده می کنید که عبارت خاصی در بک لینک نوفالو وجود دارد و آن هم عبارت rel=”nofollow” است.

اگر بخواهیم تاریخی به موضوع نگاه کنیم ، این بک لینک (یعنی بک لینک نوفالو) ، ابتکار گوگل بود. در واقع گوگل با توجه به این که زمانی همه سایت ها دائم به هم لینک می دادند و بازار خرید و فروش بک لینک و تبادل آن به شدت رونق گرفته بود، این نوع بک لینک را معرفی کرد تا بک لینک های بی ارزش از بک لینک های با ارزش بالا مشخص شوند.

 

کد html لینک فالو به صورت زیر است:

 

1
2
3
<a rel="dofollow" href="https://hiwaweb.com/">هیوا وب</a>
یا
<a href="https://hiwaweb.com/">هیوا وب</a>

کد html لینک نوفالو به صورت زیر است:

 

1
<a rel="nofollow" href="https://hiwaweb.com/">هیوا وب</a>

آیا از لینک فالو در سایت استفاده کنیم یا از لینک نوفالو؟

 

این که شما از کدام لینک استفاده کنید کاملا بستگی به شرایط سایتی دارد که لینک خود را در آن درج می کنید

زمانی که شما قصد لینک سازی دارید باید حواستان باشد که لینک follow شما برای اینکه اسپم شناخته نشود باید حتما در مطالب مرتبط قرار داده شود و اگر شما متوجه شدید که لینک هیچ ربطی به محتوای شما ندارد باید حتما آن را به شکل nofollow در نظر بگیرید.

نکته: زمانی که شما بک لینک دریافت می کنید هر اندازه که آن سایت معتبر باشد و ترافیک بالایی داشته باشد این کاملا به نفع شما تمام می شود زیرا نرخ بازدید وب سایت شما هم افزایش می یابد و همچنین باعث افزایش رتبه جستجوی سایت هم می شود

اما درست زمانی این قضیه دردسر ساز می شود که شما لینک هایی را از وب سایت های بی اعتبار و بی کیفیت وارد کرده باشید

و اجازه بدهید این لینک به صورت لینک فالو باقی بماند اتفاقی که در این زمان می افتد این است که اعتبار صفحه و دامنه شما کاهش می یابد و از همه بدتر افت شدید رتبه بندی را هم خواهید دید

به این شکل است که اگر گوگل آن سایت را به هر دلیلی جریمه کند مثلا ( انتشار محتوای کپی) این جریمه شامل حال شما نیز خواهد شد پس حواستان را در زمان ایجاد لینک های فالو و نوفالو جمع کنید

 

تشخیص لینک نوفالو  nofollow

 

برای اینکه تشخیص بدهیم لینکی نوفالو است روی صفحه مذکور کلیک راست کنید و گزینه inspect را کلیک کنید و موس را روی لینک نگه دارید تا مشخص شود نوع لینک چیست، نوفالو یا فالو است

البته می توانید از افزونه هایی برای مرورگرها نیز استفاده کنید که این کار را به صورت خودکار انجام می دهند.

کاربرد لینک نوفالو

شاید با مطالعه مطالب فوق حس کرده باشید دریافت لینک نوفالو کاربردی ندارد! اما از این لینک می‌توانید در موارد زیر استفاده کنید:

  • زمانی که از یک سایت بک‌لینک می‌گیرید اما به اعتبار آن وب‌سایت اطمینان ندارید.
  • زمانی که به یک وب‌سایت تبلیغات می‌دهید اما نمی‌دانید که اعتبار آن سایت چقدر است.
  • زمانی که اعتبار سئو آنقدر اهمیت ندارد و فقط دوست دارید کاربران از طریق آن لینک وارد وب‌سایت شما شوند.
  • زمانی از یک صفحه‌ی مشخص چندین لینک برای یک صفحه دریافت می‌کنید بهتر است فقط یکی از آنها که انکر تکست هدفمندتری دارند فالو باشد و دیگر لینک‌ها نوفالو شوند.

درکل در بسیار از موقعیت‌ها، استفاده از لینک نوفالو می‌تواند به جهت جلوگیری از پنالتی گوگل موثر باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *