آژانس دیجیتال مارکتینگ هیواوب

مهمترین الگوریتم های گوگل که در سئو تاثیر گذارند

مهمترین الگوریتم های گوگل که در سئو تاثیر گذارند

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم تا به شما درباره الگوریتم های گوگل اطلاعاتی بدهیم. قطعا اگر از اهداف و پشت پرده عملکرد این موتور جستجو باخبر باشید می توانید بسیار دقیق تر و بهتر استراتژی های سایت خود را تعیین کنید و برای بهینه سازی آن برنامه ریزی کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات دقیقی درباره الگوریتم های گوگل بدست آورید.

 

هدف گوگل چیست؟

 

پرکاربردترین و محبوب‌ترین موتور جستجو در میان کاربران، گوگل محسوب می‌شود که قابلیت‌های زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. هدف این موتور جستجو ساده است: «ارائه‌ی بهترین و مرتبط‌ترین پاسخ به کاربران در کمترین زمان ممکن» برای محقق شدن این هدف نیاز به طراحی الگوریتم‌ها و اصلاح مداوم آن‌ها می‌باشد. الگوریتم‌ها مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها هستند که برای رسیدن به هدف خاصی ایجاد می‌شوند. به همین ترتیب، الگوریتم های گوگل دستورالعمل‌هایی برای تجزیه‌وتحلیل وب‌سایت‌ها و بهبود نتایج قابل‌ارائه برای کاربران می‌باشند.

 

الگوریتم‌ها دو هدف اصلی را دنبال می‌کنند:

 

 • شناسایی سایت‌های بی‌کیفیت و اسپم و کاهش رتبه‌ی آن‌ها
 • شناسایی سایت‌های باارزش و مفید و افزایش رتبه‌ی آن‌ها

 

الگوریتم های گوگل را بهتر بشناسید

 

algoritms

 

الگوریتم های گوگل به دو دسته تقسیم می‌شوند. الگوریتم‌های اصلی جز هسته اصلی موتور جستجوی گوگل هستند و الگوریتم های جانبی گوگل برای شناسایی سایت‌های بی‌کیفیت و بهبود نتایج جستجو به کار گرفته می‌شوند. ما در این مقاله به معرفی تعدادی از مهم‌ترین الگوریتم های گوگل می‌پردازیم و سپس راهکارهایی به‌منظور بهینه‌سازی سایت‌ها برای آن الگوریتم‌ها ارائه خواهیم داد.

 

الگوریتم پاندای گوگل

 

Panda

 

الگوریتم پاندای گوگل برای ارزیابی کیفیت محتوای صفحات وب ایجاد شده است و به هر صفحه یک امتیاز کیفیت(quality score) می‌دهد که این امتیاز به‌عنوان یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی به کار گرفته می‌شود. اولین نسخه از الگوریتم پاندا در تاریخ 23 فوریه 2011 معرفی شد. و در روز بعد از آن گوگل با انتشار یک بلاگ پست درباره آن توضیحاتی داد.

بر طبق آن پست، الگوریتم پاندا پیشرفت قابل توجهی در آن زمان محسوب می‌شد بطوریکه توانست 11.8 درصد از نتایج جستجو را تحت تأثیر قرار دهد. این الگوریتم با هدف کاهش رتبه‌ی سایت‌هایی که محتوایشان برای کاربر مفید و باارزش نیست، یا از وب‌سایت‌های دیگر کپی کرده‌اند، ایجاد شده است. و از طرفی سبب بهبود رتبه سایت‌هایی با محتوای باکیفیت و کاربردی می‌شود.

 

مواردی که این الگوریتم بررسی می‌کند عبارت‌اند از:

 

 • محتوای تکراری
 • محتوای کپی شده یا جمع‌آوری‌شده از وب‌سایت‌های دیگر
 • محتوای کوتاه یا کم‌حجم
 • اسپم ایجاد شده توسط کاربر
 • استفاده بیش‌ازحد از کلمه کلیدی
 • تجربه کاربری (UX) ضعیف

 

بهینه‌سازی برای الگوریتم پاندا

 

 1. سایت را به لحاظ وجود محتوای تکراری مورد بررسی قرار دهید: این مورد یکی از متداول‌ترین محرک‌های الگوریتم پاندا می‌باشد. بنابراین توصیه می‌شود به‌طور منظم محتوای سایت را مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید همچین مشکلی وجود ندارد. اگر به دلایل موجه نمی‌توانید صفحات تکراری را حذف کنید، از ریدایرکت 301 یا تگ کنونیکال استفاده کنید. راهکار دیگر بلاک کردن آن صفحات توسط فایل txt یا متاتگ noindex می‌باشد.
 2. محتوی را ازنظر کپی بودن چک کنید: یکی دیگر از محرک‌های الگوریتم پاندا، محتوای تکراری خارجی یا درواقع کپی از وب‌سایت‌های دیگر می‌باشد.
 3. از ساخت صفحات با محتوای کم دوری کنید: منظور، صفحاتی است که محتوای آن‌ها شامل تعداد کلمه کم و تبلیغات و لینک زیاد می‌باشد و اطلاعات کمی به کاربر می‌دهند. البته این نکته حائز اهمیت است که تعداد کلمه مناسب برای هر محتوا بستگی به هدف آن صفحه و کلمه کلیدی در نظر گرفته شده برای آن دارد.
 4. سایت خود را ازنظر استفاده بیش‌ازحد از کلمات کلیدی مورد بررسی قرار دهید: منظور بهینه‌سازی بیش‌ازحد یک صفحه برای یک کلمه کلیدی می‌باشد که سبب می‌شود کیفیت و خوانایی محتوا کاهش یابد.
 5. مشکلات و موارد شناسایی شده را در زودترین زمان ممکن رفع کنید: بهتر است تا زمانی که این الگوریتم روی سایت شما حساس نشده و صفحات را بررسی نکرده نسبت به بهبود مشکلات اقدام کنید.

 

الگوریتم پنگوئن گوگل

 

الگوریتم ضد اسپم پنگوئن گوگل با هدف شناسایی و کاهش رتبه سایت‌هایی که بهروش‌های غیرطبیعی لینک سازی کرده‌اند ایجاد شده است. این الگوریتم از اواخر سال 2016، جزء الگوریتم هسته‌ی گوگل شد به این معنا که به‌صورت real time اجرا می‌شود. سایت‌های متخلف سریع‌تر شناسایی و پنالتی می‌شوند و همچنین مدت‌زمان ریکاوری نیز کاهش یافته است.

 

مواردی که این الگوریتم بررسی می‌کند عبارت‌اند از:

 

 • بک لینک از سایت‌های بی‌کیفیت و اسپم
 • بک لینک از سایت‌هایی که برای لینک بیلدینگ ایجاد شده‌اند(PBN)
 • بک لینک از سایت‌هایی با محتوای غیر مرتبط
 • لینک‌های پولی
 • لینک‌هایی با انکر تکست بیش‌ازحد بهینه‌سازی شده است

البته لازم به ذکر است که این الگوریتم صفحات وب را ازلحاظ استفاده مکرر از کلمه کلیدی (Keyword Stuffing) نیز مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

بهینه‌سازی برای الگوریتم پنگوئن

 

 1. همواره روند رشد لینک‌های سایت را تحت نظر داشته باشید: گوگل هیچ‌گاه سایتی را به خاطر وجود یک یا 2 لینک اسپم پنالتی نمی‌کند اما وجود تعداد زیادی بک لینک غیراصولی می‌تواند مشکل‌ساز باشد.
 2. از شر لینک‌های مضر خلاص شوید: در حالت ایده‌آل شما باید از وبمسترهای سایت‌های لینک سازی بخواهید لینک‌های اسپم شما را حذف کنند. اگر وبمستران پاسخ نمی‌دهند یا تعداد لینک‌های مضر زیاد است می‌توانید از ابزار Disavow گوگل استفاده کنید. Disavow کردن لینک‌ها به این معناست که به گوگل می گوئید زمان ارزیابی لینک‌های سایت این لینک‌ها را نادیده بگیرد.

 

الگوریتم مرغ مگس‌خوار گوگل

 

الگوریتم مرغ مگس‌خوار (HummingBird) وظیفه‌ی تفسیر کوئری های جستجو (علی‌الخصوص کوئری های بزرگ‌تر و محاوره‌ای) را به عهده دارد. این الگوریتم بسیار سریع و دقیق عمل می‌کند، مترادف کلمات را تا حدی می‌شناسد و به گوگل کمک می‌کند تا بتواند نتایجی که نزدیک‌تر به خواست کاربر(و نه لزوماً شامل کلمه کلیدی عبارت جستجو) می‌باشد را ارائه دهد.

هرچند کلمه کلیدی عبارت جستجو خیلی مهم است، اما مرغ مگس‌خوار به کمک گراف دانش گوگل(The Knowledge Graph) و جستجوی معنایی(Semantic search) می‌تواند نتایج بهتر و مرتبطتری را در اختیار کاربر قرار دهد. درواقع با به‌کارگیری این الگوریتم، گوگل بجای آنکه نتایجی که دقیقاً شامل کلمه کلیدی می‌باشند را لیست کند، نتایجی که به لحاظ معنایی به عبارت مورد جستجو نزدیک باشند را در نتایج SERP نشان می‌دهد.

 

مواردی که این الگوریتم بررسی می‌کند عبارت‌اند از:

 

 • هدف‌گذاری بر روی یک کلمه کلیدی
 • استفاده بیش‌ازحد از کلمات کلیدی

 

بهینه‌سازی برای الگوریتم مرغ مگس‌خوار

 

 1. تحقیقات خود را در حوزه‌ی کلمه کلیدی گسترش دهید: با توجه به عملکرد مرغ مگس‌خوار، ایده خوبی است اگر بجای تکیه بر عبارت کلیدی کوتاه و مشخص، بر روی جستجوهای مرتبط، کلمات مترادف و اصطلاحات تمرکز کنید و برای تنوع بخشیدن به محتوای خود از آن‌ها استفاده کنید.
 2. زبان مخاطبانتان را بشناسید: یک راه فوق‌العاده این است که از ابزاری برای شناسایی کلمات کلیدیتان همچون نام برند، رقبا، اصطلاحات صنعتی و … در شبکه‌های اجتماعی و در مقیاس بزرگ‌تر، در سطح وب استفاده کنید و بررسی کنید که مخاطبانتان چگونه در مورد آن‌ها صحبت می‌کنند.
 3. بجای تلاش بر انطباق کامل با عبارات کلیدی، مفاهیم را مدنظر قرار دهید: عبارات غیرطبیعی، همچنان در محتوای وب‌سایت‌ها علی‌الخصوص در قسمت عناوین و توضیحات متا مورد استفاده قرار می‌گیرند اما با رشد موتورهای جستجو در زمینه‌ی پردازش زبان طبیعی، این امر می‌تواند مشکل‌ساز شود. اگر شما هم جز این دسته هستید و برای محتوای صفحات سایتتان از زبانی همچون زبان ربات استفاده می‌کنید، لطفاً دست نگه دارید! استفاده از کلمات کلیدی در عنوان و توضیحات بسیار بااهمیت اس، اما به این مورد توجه داشته باشید که نویسنده محتوا یک انسان به نظر برسد نه یک ربات! بهبود عنوان و توضیحات متا مطمئناً سبب جذب کاربران و درنتیجه، افزایش نرخ کلیک سایت نیز می‌شود.
 4. از نشانه‌گذاری استاندارد (Schema) استفاده کنید: اسکیما درواقع یکسری داده و دستورات می‌باشد که به جهت نشانه‌گذاری محتوا و مشخص کردن بخش‌های مهم به کدهای وب‌سایت اضافه می‌شوند. بدین ترتیب گوگل درک بهتری از محتوای صفحه خواهد داشت.

 

الگوریتم کبوتر گوگل

 

حتماً برای شما هم اتفاق افتاده است که به دنبال نزدیک‌ترین فروشگاه، بیمارستان، رستوران و … باشید. ازآنجایی‌که هدف گوگل ارائه بهترین نتایج به کاربران و جلب رضایت هرچه بیشتر آن‌ها می‌باشد، الگوریتم کبوتر (Pigeon) را ارائه داده است. این الگوریتم، سعی می‌کند نتایج جستجو را شخصی‌سازی کند بدین ترتیب که عبارت جستجو شده توسط کاربر را مورد بررسی قرار می‌دهد و اگر مکان کاربر در آن نقش داشته باشد یا مرتبط با یک کسب‌وکار محلی باشد، بهترین و نزدیک‌ترین نتایج را ارائه می‌دهد. الگوریتم کبوتر از مکان و فاصله به‌عنوان فاکتورهای کلیدی در نتایج رتبه‌بندی استفاده می‌کند و در سئوی محلی (Local Seo) تأثیر بسیاری می‌گذارد.

 

مواردی که این الگوریتم مورد بررسی قرار می‌دهد عبارت‌اند از:

 

 • صفحات با بهینه‌سازی ضعیف
 • راه‌اندازی نامناسب صفحه Google My Business
 • ناهمخوانی نام، آدرس، شماره تلفن (NAP)
 • نبود مستندات در دایرکتوری‌های محلی (در صورت لزوم)

 

بهینه‌سازی برای الگوریتم کبوتر

 

 1. اطلاعات کسب و کار خود را در نقشه گوگل(Google Map) ثبت کنید: الگوریتم کبوتر سبب انسجام بیشتر موتور جستجو و نقشه گوگل شده است. یکی از فاکتورهای مهم برای رتبه دهی و نمایش سایت شما براساس موقعیت، درک درست گوگل از موقعیت مکانی کسب و کار شما می باشد. از طرفی از این طریق، کاربران می توانند نظرات خود را در مورد کسب و کارتان بیان دارند و این یکی از فاکتورهای مهم و موثر در سئوی محلی می باشد.
 2. دقت داشته باشید که نام، آدرس و شماره تلفنتان(NAP) در سایت درج شده باشد: گوگل از طریق اطلاعات ثبت شده در نقشه گوگل به وب سایتی که به آن لینک داده اید نگاه خواهد کرد و اگر نام، آدرس و شماره تلفن کسب و کارتان تطبیق داشتند کارتان را درست انجام داده اید.
 3. سایت خود را در دایرکتوری های محلی ثبت کنید: سایت های دایرکتوری فهرستی از کسب و کارها در مناطق و شهرهای مختلف ارائه می دهند. این سایت ها با ظهور الگوریتم کبوتر رشد چشمگیری داشته اند.

 

الگوریتم Mobilegeddon گوگل

 

سالانه بر تعداد افرادی که از موبایل برای جستجوهای اینترنتی استفاده می کنند افزوده می‌شود. طبق آمار منتشر شده، 52.2 درصد از ترافیک یک وبسایت متعلق به دستگاه‌های موبایل می‌باشد و طبیعی است که گوگل توجه ویژه‌ای به کاربران موبایلی داشته باشد. الگوریتم Mobilegeddon یا هدف بررسی اینکه آیا صفحات وب برای رتبه بندی در دستگاه‌های موبایل بهینه سازی شده‌اند و اصطلاحا موبایل فرندلی هستند یا خیر، ایجاد شده است. صفحاتی که برای موبایل بهینه نیستند دچار افت رتبه می‌شوند. این الگوریتم بر جستجوهای دسکتاپ اثری نمی‌گذارد. نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت است این می‌باشد که Mobilegeddon یک الگوریتم در سطح صفحه است به این معنا که ممکن است یک صفحه از وب سایت رتبه‌ی خوبی کسب کند و صفحات دیگر نه.

 

این الگوریتم موارد زیر را مورد بررسی قرار می‌دهد:

 

 • عدم وجود نسخه موبایل صفحه
 • پیکره بندی نامناسب ظاهر صفحه
 • محتوای غیرقانونی
 • استفاده از پلاگین

 

بهینه سازی برای الگوریتم Mobilegeddon

 

 1. طراحی سایتتان واکنش گرا یا ریسپانسیو باشد: دقت کنید که سایت شما در انواع نمایشگرها درست نمایش داده شود.
 2. از ابزار Mobile-Friendly Test گوگل استفاده کنید: شما باید معیارهای گوگل برای سازگاری با موبایل را رعایت کنید تا رتبه‌ی خوبی در نتایج جستجوی موبایل کسب کنید.
 3. از ابزارهای تست سرعت سایت کمک بگیرید: یکی از مهمترین فاکتورها برای کاربران موبایل، سرعت بارگذاری صفحات می‌باشد.

 

الگوریتم RankBrain گوگل

 

الگوریتم RankBrain یک سیستم یادگیری ماشین است که به گوگل کمک می‌کند معنای عبارت جستجو شده را بهتر درک کند تا بتواند نتایج بهتر و مرتبط تری ارائه دهد. درواقع این الگوریتم همچون الگوریتم مرغ مگسخوار به دنبال مفهوم عبارت جستجو شده است اما بصورت پیشرفته‌تر. الگوریتم RankBrain همچون انسان‌ها به مرور زمان از تجربیاتی که کسب می‌کند یاد می‌گیرد و بهتر عمل می‌کند. طبق گفته‌ی گوگل، این الگوریتم سومین فاکتور مهم و موثر در رتبه بندی سایت‌ها می‌باشد.

بنابراین همانطور که یک کامپوننت پردازش کوئری دارد، یک کامپوننت رتبه دهی نیز دارد. نکته‌ی قابل توجه این است که احتمالا این الگوریتم قادر است محتوای یک صفحه را خلاصه کند، و ارتباط نتایج جستجو را ارزیابی کند.

الگوریتم RankBrain بر فاکتورهای سنتی سئو همچون لینک ها، بهینه سازی On-Page و … تکیه دارد اما به عوامل دیگری که خاص هر کوئری هستند نیز توجه دارد. فاکتور های ارتباط صفحات ایندکس شده و کوثری را شناسایی کرده و نتایج SERP را مرتب می کند.

 

مواردی که الگوریتم RankBrain بررسی می‌کند عبارتند از:

 

 • عدم وجود فاکتورهای ارتباط خاص هر کوئری
 • تجربه کاربری (UX) ضعیف

 

بهینه سازی برای الگوریتم RankBrain

 

 1. تجربه کاربری را بهبود بخشید: الگوریتم RankBrain بطور مداوم در حال آنالیز رفتار کاربران است تا بتواند براساس آن تغییر کند. به فاکتورهای تجربه کاربری در گوگل آنالیتیکس همچون نرخ کلیک(CTR)، نرخ پرش(Bounce Rate) و Session Duration توجه داشته باشید.
 2. تحقیق در رابطه با عملکرد رقبا: یکی از وظایف الگوریتم RankBrain شناسایی ویژگی‌های صفحات وب مرتبط با هر کوئری خاص و استفاده از آن‌ها برای رتبه دهی در نتایج جستجو می‌باشد. آن ویژگی‌ها می‌توانند هرچیزی که تاثیر مثبتی در تجربه کاربری دارد، باشند. به عنوان مثال صفحاتی که محتوا و المان‌های جذاب بیشتری دارند موفق ترند. هرچند لیستی از این ویژگی‌ها وجود ندارد اما شما می‌توانید با بررسی و تحلیل ویژگی‌های مشترک رقبا به نتایج خوبی برسید.

 

الگوریتم موش کور گوگل

 

الگوریتم موش کور(Possum) با هدف ارائه نتایج با کیفیت‌تر و مرتبطتر به کاربر، بر مبنای موقعیت مکانی کاربر و آدرس فیزیکی کسب و کار ایجاد شده است. این الگوریتم در واقع مجموعه تغییرات اخیر در فیلتر رتبه بندی محلی گوگل می‌باشد.

به کمک الگوریتم Possum، گوگل بسته به موقعیت مکانی فرد جستجو کننده و عبارت مورد جستجو، نتایج متنوع‌تری ارائه می دهد. درواقع هرچه از نظر موقعیت مکانی به یک کسب و کار نزدیک‌تر باشید، احتمال اینکه در نتایج محلی برای شما نشان داده شود بیشتر است.

نکته ی حائز اهمیت این است که این الگوریتم به کسب و کارهای خارج از محدوده ی شهری نیز رونق بخشید. در گذشته مشکلی که در سئوی محلی وجود داشت این بود که کسب و کارهایی که در خارج از محدوده‌ی شهری بودند، حتی زمانی که بر روی کلمات کلیدی حاوی نام شهر فعالیت می‌کردند، باز هم در نتایج جستجوی آن شهر نشان داده نمی‌شدند. پس از ارائه الگوریتم موش کور، بسیاری از این کسب و کارها در رتبه بندی محلی پیشرفت چشمگیری را شاهد بودند.

علاوه بر این کسب و کارهایی که آدرس یکسان با کسب و کاری دیگر در حوزه کاری مشابه دارند، دچار افت رتبه در نتایج گوگل می‌شوند. در گذشته براساس شماره تلفن یا دامنه سایت مشابه فیلتر می‌شدند. به عنوان مثال، یک مرکز فیزیوتراپی را در نظر بگیرید که برای خود مرکز و هرکدام از 3 فیزیوتراپ‌ها بطور مجزا پروفایل کاری ثبت شده است. این پروفایل‌ها همه به یک سایت لینک شده‌اند و شماره تماس یکسان دارند. یک یا دو مورد از آن ها در نتایج جستجوی محلی نشان داده می‌شد و بقیه فیلتر می‌شدند. حال با الگوریتم موش کور، کسب و کارهای بسیاری بدلیل داشتن آدرس مشابه و گروه کاری یکسان فیلتر شدند.

 

مواردی که الگوریتم موش کور مورد بررسی قرار می دهد عبارتند از:

 

 • داشتن آدرس فیزیکی یکسان با یک کسب و کار در حوزه کاری مشابه
 • رقبایی که موقعیت مکانی کسب و کار آن‌ها، به کاربر نزدیک‌تر است

 

بهینه سازی برای الگوریتم موش کور

 

 1. رتبه را براساس یک موقعیت جغرافیایی خاص ردیابی کنید: پس از ارائه ی این الگوریتم، موقعیت مکانی که جستجو را از آنجا انجام می‌دهید در رتبه بندی بسیار موثر است.
 2. لیستی از کلمات کلیدی محلی تهیه کنید: چراکه الگوریتم موش کور حتی برای عبارات کلیدی نسبتا مشابه، نتایج جستجوی متنوعی ارائه می‌دهد.

 

جمع بندی الگوریتم های گوگل

 

الگوریتم های گوگل مدام در حال تغییر و اصلاح هستند. در این مقاله به معرفی تعدادی از الگوریتم های مهم گوگل و راه‌های بهینه‌سازی برای آن‌ها پرداختیم. حال می‌دانیم الگوریتم پاندا بر روی کیفیت محتوا تمرکز دارد. الگوریتم پنگوئن با لینک سازی غیراصولی مقابله می‌کند. به کمک الگوریتم مرغ مگس‌خوار و جستجوی معنایی، گوگل نتایج بهتر و مرتبط‌تری به کاربران ارائه می‌دهد. الگوریتم‌های کبوتر و موش کور، موقعیت مکانی کاربر و کسب‌وکار را به‌عنوان فاکتور رتبه دهی مورد بررسی قرار می‌دهند و نزدیک‌ترین و بهترین نتایج را ارائه می‌دهند.

الگوریتم Mobilegeddon سایت‌ها را بر این اساس که با دستگاه‌های موبایل سازگاری دارند یا خیر مورد بررسی قرار می‌دهد و الگوریتم RankBrain با تحلیل رفتار کاربرها و به کمک هوش مصنوعی مدام در حال یادگیری و رشد است. هرکدام از این الگوریتم‌ها به طریقی گوگل را در رسیدن به هدفش که “ارائه‌ی بهترین پاسخ به کاربران” است کمک می‌کنند.

 

حتما هنگام بهینه سازی به الگوریتم‌های گوگل توجه کنید

 

یکی از راه‌های موفقیت در سئو این است که هنگام بهینه سازی سایت به الگوریتم های گوگل توجه کنید. برای سئو سایت خود می توانید از شرکت سئو در ارومیه کمک بگیرید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید هنگام بهینه سازی، الگوریتم‌ها را مد نظر قرار دهید.روش‌های سئو بسیار مختلفند اما باید از روش منطقی و اصولی آن استفاده کنید. شما باید از روش‌هایی استفاده کنید که با خطاهای گوگل مواجه نشوید. بیشتر خطاهای توسط الگوریتم‌ها شناسایی می‌شوند. سعی کنید تا جایی که می‌توانید از الگوریتم‌های گوگل امتیاز بگیرید تا رتبه‌ی سایت شما در صفحات SERP بهبود یابد.

 

منبع : hamyar.co

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *