آژانس دیجیتال مارکتینگ هیواوب

طراحی سایت ریسپانسیو چیست و چگونه طراحی می‌شود؟

responsive

فهرست مطالب

طراحی سایت ریسپانسیو، موضوعی است که در سال‌های اخیر اهمیت بسیاری پیدا کرده است. تمام کسانی که برای کسب و کار خود وب سایتی را راه اندازی می‌کنند، به فکر ریسپانسیو بودن سایت خود هستند. اما طراحی ریسپانسیو سایت دقیقاً به چه معناست؟

کاربر و بیننده سایت شما، ممکن است با ابزارهای مختلفی مانند موبایل، تبلت، لپ تاپ یا رایانه رومیزی سایت شما را مشاهده کند. اگر طراحی سایت وردپرس شما ریسپانسیو (پاسخگو، واکنش‌گرا) باشد، در تمام این نمایشگرها، با هر رزولوشن و اندازه‌ای، به درستی نمایش داده می‌شود. در هیچ یک از این نمایشگرها، با وجود ابعاد و کیفیت‌های متفاوت، سایز متن، تصاویر، ویدئوها، هدینگ‌ها یا عناوین و سایر عناصر، تغییرات نامطلوبی نخواهد داشت. در واقع در طراحی سایت واکنش‌گرا، تمام عناصر سازنده صفحه، با توجه به ابعاد و رزولوشن نمایشگر خود را به طور مطلوب تغییر می‌دهند تا کاربر، بهترین حالت را در صفحه نمایشگر خود مشاهده کند.

اما در سایت‌هایی که از حالت واکنش‌گرا یا ریسپانسیو پشتیبانی نمی‌کنند، عناصر سازنده صفحه متناسب با ابعاد و رزولوشن صفحه نمایشگر کاربر، نمایش داده نمی‌شوند و در بعضی از دستگاه‌ها با مشکل اجرا می‌شوند.

با توجه به این نکته که وب گردی (web browsing)  به وسیله موبایل و تبلت، در سال‌های اخیر گسترش فراوانی پیدا کرده است، لازم است تا هنگام طراحی سایت، به موضوع ریسپانسیو بودن آن توجه کافی شود. طبق آمار بیش از نیمی از ورودی وب سایت‌ها از طریق گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌هاست. از این رو لازم است تا طراحی سایت شما پاسخگوی نیاز کاربرانی با انواع ابزارها و نمایشگرها باشد؛ در غیر این صورت تعداد زیادی از بازدیدکنندگان را از دست خواهید داد.

تعداد کاربرانی که از موبایل و تبلت برای تماشای وب سایت‌ها استفاده می‌کنند، همواره در حال افزایش است. این موضوع بیانگر اهمیت طراحی ریسپانسیو وب سایت شماست. برای طراحی یک سایت ریسپانسیو، می توانید از خدمات شرکت طراحی سایت در ارومیه بهره مند شوید.

 

عملکرد مناسب طراحی ریسپانسیو در وب سایت

 

responsive

 

امروزه اکثر وب سایت های محبوب و پربازدید از طراحی ریسپانسیو یا طراحی واکنش گرا بهره‌مند هستند. به عنوان مثال یکی از وب سایت هایی که در زمینه طراحی ریسپانسیو، عملکرد بسیار خوبی را نشان می‌دهد، وب سایت NasleWeb است. طراحی این وبسایت به گونه‌ای است که پهنای عریض و کشیده‌ای دارد، اما هنگامی که مرورگر وب خود را از حالت تمام‌صفحه خارج می‌کنید، پهنای صفحه این وب سایت نیز متناسب با عرض مرورگر شما تغییر می‌کند. اندازه متون و سایر عناصر موجود در صفحه نیز همگی کوچک شده تا با اندازه مرورگر همخوانی داشته باشد.

هنگامی که وب سایت از طراحی ریسپانسیو بهره‌مند باشد، در واقع نشان‌دهنده این نکته است که طراحان آن، برای عادت‌ها و نیازهای مخاطب احترام بیشتری قائل هستند. این نوع از طراحی سایت ریسپانسیو علاوه بر ایجاد زیبایی بصری بیشتر، باعث جذب بینندگانی با انواع ابزارها)  devices) خواهد شد. مدیران وب سایت هایی که اهمیت این نکته را نادیده می‌گیرند، به زودی از گردونه رقابت حذف خواهندشد.

 

عصر جدید پس از کامپیوترهای رومیزی

 

فروش رایانه‌های رومیزی بین سال‌های 2001 تا 2012 رونق زیادی داشت. در این سال‌ها خانواده‌ها سعی می‌کردند با خریدن یک دستگاه رایانه رومیزی، از مزایای آن بهره‌مند شوند و در امور تحصیلی، جستجوی وب، تماشای فیلم و سریال، بازی و … از کامپیوتر خانگی خود استفاده کنند.

کاربران زیادی نیز با خرید کامپیوتر برای ادارات، مراکز تجاری و سازمان‌ها سعی داشتند امور کاری مجموعه خود را بهینه‌سازی و تسریع کنند. تعداد خریداران کامپیوترهای رومیزی تا سال 2012 همواره در حال افزایش بود. اما در آن زمان برای نخستین بار فروش کامپیوترهای رومیزی، پس از سال‌ها روند رو به رشد، ناگهان کاهش یافت. در میان کاربران اینترنت، تغییراتی در حال شکل گرفتن بود.

از سال 2012 تا کنون ابزارهای کوچکتر مانند گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌ها به مرور زمان محبوبیت بیشتری به دست آوردند. رفته رفته استفاده از این ابزارهای کوچک برای استفاده‌های روزمره و تماشای وب سایت‌ها متداول شد. کامپیوترهای رومیزی و لپ‌تاپ‌ها کم کم جای خود را به تبلت‌ها و موبایل‌ها دادند. همان طور که گفته شد تعداد بازدیدکنندگانی که از طریق گوشی موبایل وارد وب سایت‌ها می‌شوند، در حال افزایش است.

در همین دوران برنامه‌های زیادی برای اجرا در سیستم عامل گوشی‌های هوشمند طراحی شد تا پاسخگوی نیازهای کاربران باشد. اما همچنان نیاز به اجرای صحیح و بدون مشکل وب سایت‌ها در گوشی‌های تلفن همراه احساس می‌شد. این نیاز به طور خاص در مورد وب سایت خبرگزاری‌ها وجود داشت. بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده از مرکز تحقیقات پیو، حدود 60 درصد از کاربران موبایل و تبلت، ترجیح می‌دهند اخبار را از طریق وب سایت موبایلی مطالعه کنند. برای این کاربران خواندن اخبار از طریق وب سایت نسبت به استفاده از برنامه مخصوص موبایل، اولویت دارد.

باوجود اینکه طراحی برنامه‌های موبایلی برای شرکت‌ها بسیار حائز اهمیت است، اما همان‌طور که ذکر شد، در بعضی موارد، مانند خبرگزاری‌ها، کاربران به استفاده مستقیم از وب سایت، تمایل بیشتری دارند.

 

طراحی سایت واکنش‌گرا، راه حلی برای هماهنگی با تغییرات عصر جدید

 

طراحی ریسپانسیو وب سایت بهترین راه حل برای هماهنگی با تغییرات عصر جدید است. وبسایتی با طراحی ریسپانسیو یا واکنش‌گرا از قابلیت “جستجوی رسانه” برای درک ابعاد و رزولوشن صفحه نمایش کاربر بهره می‌برد. سپس با توجه به این ابعاد و کیفیت، تصاویر و متون موجود در صفحه را تغییر می‌دهد تا متناسب با اندازه صفحه نمایش اجرا شده و بدون مشکل و خرابی نشان داده شود.

به عنوان مثال هنگامی که شما این مطلب را به وسیله کامپیوتر رومیزی مطالعه می‌کنید، عرض ستون نوشته‌ها به صورت کامل دیده می‌شود و یک ستون نیز در کنار صفحه وجود دارد که حاوی عناوین سایر مطالب و قسمت‌های این سایت است. هنگامی که اندازه مرورگر خود را کوچک‌تر کنید عرض ستون نوشته‌ها کمتر می‌شود و نوشته‌ها متناسب با اندازه جدید نمایش داده می‌شوند. اگر باز هم اندازه مرورگر خود را کوچکتر نمایید، خواهید دید که ستون کناری نمایش داده نمی‌شود و تنها ستون حاوی نوشته‌ها و تصاویر داخل مقاله به شما نشان داده خواهدشد.

در تماشای وب سایت با تبلت و موبایل نیز همین حالت وجود دارد و با تغییر اندازه و عرض نمایشگر، چیدمان عناصر موجود در صفحه متناسب با اندازه صفحه نمایش کاربر تغییر می‌کنند. بنابراین در سایت‌هایی با طراحی ریسپانسیو سایت یا واکنش گرا مانند طراحی‌های قدیمی، با مشکل خرابی و نمایش نادرست صفحه هنگام تغییر اندازه نمایشگر، مواجه نخواهیم شد. نتیجه نمایش درست و بدون اشکال وب سایت شما در هزاران نوع ابزار (devise) با انواع اندازه‌هاست.

 

آیا طراحی سایت ریسپانسیو در سئو تأثیر دارد؟

 

بله! لازم است بدانید که گوگل وب سایت هایی را که کاربر پسند (user friendly) نیستند، جریمه می‌کند. طبعاً چنین سایت‌هایی نمی‌توانند رتبه بالایی کسب کنند، زیرا کاربر پسند بودن و کیفیت بالای تجربه کاربری، یکی از معیارهای مهم گوگل برای امتیاز دهی به سئو سایت است. بنابراین در صورتی که کسب رتبه بالا و نمایش بهتر در نتایج جستجو برای شما مهم است، باید نسبت به طراحی ریسپانسیو وب سایت خود اقدام کنید.

 

تفاوت وب سایت ریسپانسیو و وب اپلیکیشن موبایلی چیست؟

 

 

در طراحی ریسپانسیو، وب سایت شما از صفحه نمایش‌هایی با اندازه‌ها و رزولوشن‌های مختلف پشتیبانی می‌کند، بنابراین سایت شما بدون هیچ مشکلی در موبایل و تبلت نیز نمایش داده می‌شود. اما در طراحی سایت ویژه نسخه موبایل، طراح سایت یک پوسته و طراحی متفاوت برای نسخه موبایل وب سایت شما می‌سازد. در در واقع هنگامی که برای وب سایت خود نسخه موبایل تهیه می‌کنید، دو وب سایت جداگانه ایجاد می‌شود که هریک نیز به محتوای متفاوت و یکتا (unique) نیاز دارند. زیرا استفاده از محتوای یکسان در دو وب سایت، جریمه گوگل و امتیاز منفی را در پی خواهد داشت.

اما با طراحی ریسپانسیو، محتوای وب سایت شما بدون هیچ مشکلی در همه دستگاه‌ها قابل اجراست و نیازی هم به ایجاد نسخه موبایل و تهیه محتوای جداگانه برای آن ندارید.

 

منبع : hamyar.dev

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *